آمار

نرمش قهرمانانه شمخانی

 

شمخانی 2

ایران حتی اگر توافق جامع هسته ای کند،به دنبال روابط دیپلماتیک با آمریکا نیست

دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان در گفتگو با فایننشال‌تایمز تأکید کرد که کشورمان به دنبال از سرگیری روابط دیپلماتیک با آمریکا نخواهد بود.

علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان در گفتگو با فایننشال‌تایمز تأکید کرد که حتی اگر توافق جامع هسته‌ای بتواند به کاهش تنش‌های بین ایران و آمریکا کمک کند، تهران به دنبال از سرگیری روابط دیپلماتیک با واشنگتن نخواهد بود.

به نوشته فایننشال‌تایمز، شمخانی در این گفتگو گفت که موضع ایران در منطقه با نقش‌آفرینی آن در تغییر مسالمت‌آمیز دولت بغداد در تابستان گذشته و تداوم حضور بشار اسد به عنوان رئیس جمهوری سوریه در دمشق تقویت شد.

او در ادامه گفت که ایران و ایالات متحده “می‌توانند به گونه‌ای رفتار کنند که از انرژی خود علیه یکدیگر (در منطقه) استفاده نکنند. از این نظر، یک توافق هسته‌ای می‌تواند بسیار حیاتی باشد. همه چیز به صداقت آمریکایی‌های در گفتگوهای هسته‌ای بستگی دارد.”

دبیر شورای امنیت ملی کشورمان در پاسخ به پرسشی در مورد دیدارهای معمول دیپلمات‌های ایرانی و آمریکایی طی گفتگوهای کشورمان با گروه ۱+۵ و امکان نزدیکی بین دو کشور، گفت: “خیر، مذاکرات تنها برای موضوع هسته‌ای است.”

شمخانی همچنین برخی شک و تردید‌های مطرح شده از سوی دیپلمات‌های غربی مبنی بر اینکه رهبر معظم انقلاب اساسا از یک توافق هسته‌ای بادوام حمایت نمی‌کند را رد کند. به گفته وی “اگر ایشان به دنبال علتی برای قطع مذاکرات هسته‌ای بودند، زمان کافی برای انجام آن طی یک سال و نیم گذشته وجود داشت.”

 

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

رفتن به بالا