آمار

معرفی کتاب /چطور نه بگوییم و در جواب بله بشنویم

31672

کتاب غذای روح/چطور نه بگوییم و در جواب بله بشنویم :

یک مشکل جهانی

نه امروزه ضروری ترین و تاثیر گذار ترین کلمه در زبان است که بالقوه مخرب ترین کلمه هم هست و گفتن آن از نظر بسیاری از آدم ها سخت ترین کار دنیا است . گفتن نه در تمام طول تاریخ مهم بوده ولی به احتمال زیاد در هیچ دوره ای به اندازه ی عصر حاضر به عنوان مهارتی ضروری به چشم نیامده است . در یک کلام نه گفتن بزرگ ترین چالش دنیای امروز است .

چطور نه بگوییم

آدم ها اغلب به سه روش مختلف با این مشکل روبرو می شوند :

۱- سازش : ما بله می گوییم،آن هم درست زمانی که می خواهیم نه بگوییم

سازش اغلب به معنای یک بله ی نا سالم است که آرامشی کاذب برای مان به ارمغان می آورد . بیشتر اوقات ما با قضیه کنار می آییم،حتی اگر بدانیم این تصمیم به نفع ما نیست . بله ی ما در واقع یک بله ی مخرب است چون منافع و خواسته های عمیق تر ما را نادیده می گیرد . می گویند نیمی از مشکلات امروز ما به دلیل بله گفتن ماست،آن هم درست زمانی که باید نه بگوییم و هزینه ی آن در این زمان خیلی بالاست .

۲- حمله : یک نه آبکی می گوییم

نقطه ی مقابل سازش حمله است . بی شک بسیاری از مشکلات هم از نه گفتنی حاصل می شود که آن را به گونه ای بد می گوییم،جر و بحث های خانوادگی،دعواهای تلخ،هر بار که آدم ها به هم حمله می کنند،در واقع چه پیامی به هم می دهند؟ در قلب تمام این حوادث یک نه وجود دارد نه ای که بد بیان می شود .

۳- کناره گیری : هیچ چیزی نمی گویم

ما نه نمی گوییم،بله هم نمی گوییم . کناره گیری نه تنها برای سلامت فرد مخرب است (چون موجب بالا رفتن فشار خون یا زخم معده می شود) بلکه برای سلامت جامعه هم خطرناک است چون باعث می شود مشکلات روی هم انباشته شود . زندگی ما روزی تمام می شود که ما در مورد مسایل مهم سکوت کنیم .

۴- راه نجات : یک نه مثبت

باید طرف مقابل را در یک رویارویی سازنده و محترمانه قرار دهی . برخلاف نه معمولی که با نه شروع می شود و به نه هم ختم می شود،نه مثبت با یک بله شروع می شود و به یک بله هم ختم می شود . بله ی اول بیان کننده منافع توست،نه نشان دهنده ی قدرت و بله ی دوم تداوم بخش رابطه ات است . بنابراین گفتن یک نه مثبت تعادلی بین قدرت و رابطه بوجود می اورد که در نهایت منافع تو تامین می شود . نه مثبت سه هدیه برای ما دارد خلق،محافظت و تغییر یعنی انچه را می خواهی خلق کن،از انچه برایت ارزشمند است محافظت کن و انچه را دیگر تاثیری ندارد تغییر بده .

مشکل اصلی دنیای ما این است که نه های ما از بله های ما طلاق گرفته اند . بله ی بدون نه فقط تسکینی موقت است و نه ی بدون بله جنگ است . بله ی بدون نه احساس رضایت شخصی فرد را از خودش نابود می کند در حالی که نه ی بدون بله رابطه ی شخص را با دیگران نابود می سازد . ما همزمان به بله و نه نیاز داریم بله کلمه ی کلیدی برای جمع است و نه کلمه ای کلیدی برای فردیت . بله کلمه ی کلیدی برقراری پیوند است و نه کلمه ی کلیدی برای محافظت . بله کلمه ای کلیدی برای صلح است ونه کلمه ای کلیدی برای عدالت .

بزرگ ترین هنر این است که یاد بگیریم این دو را با هم یکی کنیم . بله و نه را به عقد یکدیگر در آوریم . این راز دفاع از خود و نیاز های خود است بدون نابود کردن توافق های با ارزش و رابطه های گرانقدر .

این چیزی است که نه ی مثبت به دنبال آن است . . . .

یک نظر

 1. مشاوره تخصصی
  خانواده و کودکان
  مشاوره و درمان
  تست روانشناسی و شخصیت

  @ETadayon
  https://telegram.me/moshaverehet

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

رفتن به بالا