غلامرضا فتح‌آبادی  در ارزیابی‌اش از شرایط دو تیم استقلال و پرسپولیس قبل از برگزاری دیدار روز پنجشنبه گفت: سال‌ها بود که سرمربی‌های این دو تیم قدیمی سعی می‌کردند به گونه‌ای قبل از دربی بازی کنند که نه کارت بگیرند و نه بازیکنی از آنها دچار مصدومیت شود اما این‌بار گل‌محمدی و مجیدی مصلحت‌اندیشی نکرده و با ارائه یک بازی محکم توانستند به برد قبل از دربی دست پیدا کرده و با روحیه خوب آماده این دیدار شوند.

فتح‌آبادی ادامه داد: تیم فوتبال پرسپولیس برای دربی، شجاع ‌خلیل‌زاده را از دست داد که از مدافعان خوب سرخپوشان تهرانی محسوب می‌شود و استقلال هم شاید مهاجم گلزنش یعنی دیاباته را به دلیل مصدومیت در اختیار نداشته باشد اما این نشان داد که دو تیم فقط یک هدف دارند و آن هم کسب سه امتیاز تمام بازی‌ها است.

پیشکسوت باشگاه استقلال در مورد دربی نود و یکم گفت: این بازی همیشه شرایط خاص خودش را داشته و هیچ‌کس نمی‌تواند بگوید چه تیمی برنده خواهد شد. بارها شاهد بودیم تیمی که به مراتب ضعیف‌تر از حریف خود بوده، توانسته نتیجه بهتری هم کسب کند اما اعتقاد دارم با توجه به عطش دو تیم برای کسب سه امتیاز و از دست ندادن بالای جدول، این دربی جذاب خواهد بود.

وی در خصوص دروازه‌بان‌های دو تیم اظهار داشت: بیرانوند مرد شماره یک تیم ملی ایران است و حسینی هم یکی از دروازه‌بان‌هایی بوده که در تیم ملی حضور داشته اگرچه دوران حضورش در تیم ملی کوتاه بود اما در هفته‌های اخیر عملکرد فوق‌العاده‌ای داشته بخصوص در مقابل الکویت و الریان قطر که بسیار عالی کار کرد و اعتقاد دارم حضور این دو دروازه‌بان درون دروازه‌های تیمشان، نقطه امنی برای مدافعان خواهد بود زیرا آنها با آرامش بیشتری به کارشان ادامه خواهند داد.

به گفته فتح‌آبادی، دربی همانند یک بازی شطرنج است، هر تیمی که بهتر مهره‌چینی و از موقعیت‌های به دست آمده و اشتباه حریف بهترین استفاده را کند، مطمئناً برنده این دیدار خواهد بود اگرچه این دیدار آنقدر پراسترس است که حتی باتجربه‌ترین بازیکنان هم در این بازی دچار اشتباه خواهند شد.

پیشکسوت باشگاه استقلال تصریح کرد: نقش کاپیتان‌های دو تیم برای آرام کردن بازیکنان و دور کردن آنها از استرس بسیار بالاست. وریا غفوری و سید جلال حسینی کوهی از تجربه هستند و می‌توانند آرامش را به بازیکنانی که کمتر دربی بازی کرده‌اند، انتقال دهند زیرا این بازی بیشتر بازی باتجربه‌ها است و آنهایی که تجربه دربی‌های زیادی را دارند، می‌توانند با آرامش خاصی بازی کنند.

وی در پایان گفت: به طور حتم، ورزشگاه پر از هوادار خواهد شد، آنها باید به جای آنکه قبل از دیدار برای یکدیگر کری بخوانند و از الفاظ نامناسب استفاده کنند، در طول ۹۰ دقیقه، تیم خود را تشویق کرده تا تیم محبوبشان بتواند به یک پیروزی شیرین دست پیدا کند.

با تشکر از خبرنگار مهر. محمد فیروزیفرد