آمار

خداحافظ حضرت آیت الله

??????? ?? ??? ??????? ? ???????? ????? ???????? ?? ???? ???? ???????? ????????چه دشواریها و تنگناها که در این دهها سال بر ما گذشت و چه همفکریها و همدلیها که در برهه‌های زیادی ما را با یکدیگر در راهی مشترک به تلاش و تحمل و خطرپذیری کشانید.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با صدور پیامی، ارتحال رفیق دیرین و همسنگر و همگام دوران مبارزات نهضت اسلامی و همکار نزدیک سالهای متمادی در عهد جمهوری اسلامی، آیت‌الله آقای حاج شیخ اکبر هاشمی رفسنجانی را تسلیت گفتند.
متن پیام تسلیت رهبر انقلاب اسلامی به شرح زیر است.
بسم الله الرحمن الرحیم
انّا لله و انّا الیه راجعون
با دریغ و تأسف خبر درگذشت ناگهانی رفیق دیرین، و همسنگر و همگام دوران مبارزات نهضت اسلامی، و همکار نزدیک سالهای متمادی در عهد جمهوری اسلامی جناب حجت‌الاسلام والمسلمین آقای حاج شیخ اکبر هاشمی رفسنجانی را دریافت کردم. فقدان همرزم و همگامی که سابقه‌ی همکاری و آغاز همدلی و همکاری با وی به پنجاه و نه سال تمام می‌رسد، سخت و جانکاه است. چه دشواریها و تنگناها که در این دهها سال بر ما گذشت و چه همفکریها و همدلیها که در برهه‌های زیادی ما را با یکدیگر در راهی مشترک به تلاش و تحمل و خطرپذیری کشانید. هوش وافر و صمیمیت کم‌نظیر او در آن سالها، تکیه‌گاه مطمئنی برای همه‌ی کسانی که با وی همکار بودند به ویژه برای اینجانب به شمار می‌آمد. اختلاف نظرها و اجتهادهای متفاوت در برهه‌هائی از این دوران طولانی هرگز نتوانست پیوند رفاقتی را که سرآغاز آن در بین‌الحرمین کربلای معلّی بود به کلی بگسلد و وسوسه‌ی خناسانی که در سالهای اخیر با شدّت و جدیت در پی بهره‌برداری از این تفاوتهای نظری بودند، نتوانست در محبت شخصی عمیق او نسبت به این حقیر خلل وارد آورد.
او نمونه‌ی کم‌نظیری از نسل اوّل مبارزان ضد ستم‌شاهی و از رنج‌دیدگان این راه پرخطر و پرافتخار بود.
سال‌ها زندان و تحمل شکنجه‌های ساواک و مقاومت در برابر این همه و آنگاه مسئولیتهای خطیر در دفاع مقدس و ریاست مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان و غیره، برگهای درخشان زندگی پر فراز و نشیب این مبارز قدیمی است.
با فقدان هاشمی اینجانب هیچ شخصیت دیگری را نمی‌شناسم که تجربه‌ای مشترک و چنین درازمدت را با او در نشیب و فرازهای این دوران تاریخ‌ساز به یاد داشته باشم.
اکنون این مبارز کهنسال در محضر محاسبه‌ی الهی با پرونده‌ئی مشحون از تلاش و فعالیت گوناگون قرار دارد، و این سرنوشت همه‌ی ما مسئولان جمهوری اسلامی است.
غفران و رحمت و عفو الهی را برای وی از صمیم قلب تمنا میکنم و به همسر گرامی و فرزندان و برادران و دیگر بازماندگان ایشان تسلیت عرض میکنم.
غفرالله لنا و له
سید علی خامنه‌ای
۱۹ دیماه ۱۳۹۵
57342712
بهترین ابراز همدردی در این سانحه سنگین ملی و رخداد توانفرسا، حفظ نظام اسلامی، تقویت ارکان، حرکت در مدار پیام رهبری است.
همچنین حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی با صدور پیامی ، ارتحال استوانه انقلاب اسلامی، صحابی صالح و صابر و صادق امام راحل قدس سره، و امین امت حضرت آیت الله هاشمی رفسنجانی را تسلیت گفتند.

متن پیام تسلیت معظم له  به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم و ایاه نستعین

انا لله و انا الیه راجعون

ارتحال استوانه انقلاب اسلامی، صحابی صالح و صابر و صادق امام راحل (قدس سره) و امین امت، حضرت آیت الله هاشمی رفسنجانی را به محضر مبارک بقیه الله ارواح من سواه فداه، رهبر محترم، ملت بزرگ ایران و خاندان شریف آن رحیل محبوب تسلیت عرض می نماییم.

بهترین ابراز همدردی در این سانحه سنگین ملی و رخداد توانفرسا، حفظ نظام اسلامی، تقویت ارکان، حرکت در مدار پیام رهبری است.

امید آنکه رنج مدبرانه و کوشش خالصانه بیش از نیم قرن آن عزیز، جهت احیای مآثر قرآن کریم و آثار دوده طاها و یاسین علیهم افضل صلوات المصلین،  ره توشه خوبی برای لقای خدای سبحان باشد.

رحمه الله علیه یوم ولد و یوم مات و یوم یبعث حیا

۱۹ دی ۱۳۹۵

جوادی آملی

174368_163

خاطر نشان می شود در دیدار چند وقت گذشته حضرت آیت الله جوادی آملی و مرحوم آیت الله هاشمی ؛ آیت‌الله جوادی آملی، با ابراز تأسف از تخریب‌هایی که صورت می‌گیرد، صبر آیت‌الله هاشمی رفسنجانی را ستود و گفت: تشکیل حکومت و زمینه‌سازی برای راهنمایی انسان‌ها، آرزوی همه انبیاست و این انقلاب، فرصتی برای ماست که مردم را راهنمایی کنیم و در این راه، از تلخی‌ها نرنجیم و باید صبر کنیم.

??????? ?? ??? ??????? ? ???????? ????? ???????? ?? ???? ???? ???????? ????????

دلنوشتهای تقدیم به مرحوم حضرت آیت الله هاشمی

سالها بود که خیلی‌ها چشم بر هاشمی بسته بودند، بر تهمت و حرمت شکنی هایی که هر روز عده‌ای هتاک بی اخلاق نثار این بزرگ مرد می‌کردند اما «به رغم مدعیانی که منع عشق می‌کردند» هاشمی مظلوم، محبوب دل ملت ایران بود. تندروهای توبه ناکرده از جفای روا داشته در حق هاشمی، سالها سیه کاری خویش را توجیه می‌کردند و شگفتا ما همه به تماشا ایستاده بودیم و بانگی برنخاست که این رسم مسلمانی نیست.

هر چند هاشمی خم به ابرو نیاورد و بزرگوارانه و صبورانه از آن همه جور و جفا گذشت ولی به راستی انبوه آن حرمت شکنی‌های آشکار و سکوت معنادار بسیاری از نخبگان سیاسی و اجتماعی که این شب‌ها در ستایش از این بزرگ مرد گوی سبقت را از هم اندیشان و دلدادگان هاشمی ربوده‌اند را چگونه می‌توان توجیه کرد؟ چرا ما اشک ریزان برای آیت الله هاشمی، دیروز این اسوه صبر و سکوت و معلم مدارا و اخلاق را در میانه‌ی میدان و در بین آن همه طعنه و تهمت و شایعه تنها گذاشتیم؟ آیا به راستی بسیاری از ما به عنوان یک مسلمان نباید از سکوت دیروزمان در قبال جفاهای رفته بر این آیت الله صبور احساس شرمساری کنیم.

مردمی که سالها در حسرت پخش یک سخنرانی از آیت الله هاشمی رفسنجانی در صدا و سیما بودند این روزها حق دارند بپرسند صدا و سیمایی که گنجینه‌ی خطبه‌ها و خطابه‌های هاشمی است چرا در این سالیان با هاشمی بیگانه شده بود و نه تنها هاشمی را انکار می‌کرد بلکه به هر بهانه بر آن بزرگ مرد تاختن می‌آورد. هر چند مردم آگاه و بیدار خسته از تک صدایی رایج شده در برخی رسانه‌ها که خویش و بیگانه را از هم خوب می‌شناسند با رأی پر شور و شکوهشان در اسفند ۹۲به آیت الله رفسنجانی چه خوب ثابت کردند که دوران سیاست بازی و یکه تازی‌های سفارشی به پایان رسیده است ولی این بی مهری بزرگ با هاشمی صبور روح ملت بزرگ ایران را آزرده ساخت.

آیت الله هاشمی آموزگار بزرگ مهر و مدارا بود. روح پرقراری که نمی‌توانستند به آشوبش بکشانند. او با سنگریزه‌های تهمت و نامهربانی‌ها متلاطم نمی‌شد زیرا او دریا بود نه برکه. خیلی‌ها نتوانستند لبخند را از لب هاشمی بگیرند. او مجاهد نستوهی بود که مردم و میهن و انقلابش را عاشق بود و تمام رنج‌ها را برای بلندآوازگی این سرزمین به جان خرید.
حالا آیت الله هاشمی آسمان نشین شده است و ما مانده‌ایم با شرمساری سنگین این سالیان که سوهان روحمان شده است. آیت الله صبور سالیان، سبکبال رفت و دریایی دل در سوگ سترگ او گریستند ولی شاید عروج هاشمی ما را از خواب سالیان برخیزاند که قدر دیگر سرمایه‌های این سرزمین را بدانیم و به این بدعت تهمت زنی و خداناهراسی و آبروریزی پایان دهیم. ارتحال آیت الله هاشمی بیدارباشی برای همه‌ی ما بوده و هست که قدر یکدیگر را بدانیم و باور کنیم که همه‌ی ما دیر یا زود رفتنی هستیم. وقت است این همه یار پدیدارشده پس از رحلت این بزرگ مرد، لحظه‌ای با خود و خدایشان خلوت کنند و برای پایان دادن به بی اخلاقی‌ها و تهمت زنی‌ها و کینه‌های اوس و خزرجی رایج شده در این روزگار، پا پیش نهند و امروز هاشمی‌های زنده را دریابند که فردا خیلی دیر است.

با تشکر از بهار نیوز

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

رفتن به بالا