آمار

توصیه مهم به زائرین بدون مجوز خروج

ذولفقاری

زائرین بدون مجوز خروج حتما از مرز چزابه به کشور ورود کنند

chazabeh

معاون امنیتی انتظامی وزیر کشور با اشاره به اینکه طبق آمار حدود ۱ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر به کربلا عزیمت کرده‌اند گفت: تاکنون ۲۵۶ هزار نفر از عتبات عالیات به کشور بازگشته‌اند.

حسین ذوالفقاری معاون امنیتی انتظامی وزیر کشور صبح امروز در حاشیه جلسه ستاد عالی هماهنگی زائران اربعین حسینی که در وزارت کشور برگزار شد، در جمع خبرنگاران، گفت: این ستاد عالی را برای تامین امنیت ورود و خروج زائران تشکیل دادیم.

وی افزود: حدود ۲۰ دستگاه در این زمینه مسئول هستند، اما ۳ دستگاه سازمان حج و زیارت، وزارت راه و نیروی انتظامی مسئولیت محوری دارند.

ذوالفقاری با اشاره به اینکه طبق آمار حدود ۱ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر به کربلا عزیمت کرده‌اند، خاطرنشان کرد: تاکنون ۲۵۶ هزار نفر از عتبات عالیات به کشور بازگشته‌اند.

معاون امنیتی انتظامی وزیر کشور با بیان اینکه ۳۷۵ دستگاه اتوبوس در داخل خاک عراق مشغول انتقال زائران هستند، تصریح کرد: ۵۰۰ دستگاه را نیز سازمان حج اعلام کرده استکه اجاره کرده است.

وی در ادامه گفت: امروز نیز ۱۰۰۰ دستگاه اتوبوس وارد عراق می‌شوند.

ذوالفقاری با تاکید بر اینکه در زمینه تامین سوخت خودروها با کمک وزارت نفت هیچ مشکلی نداریمف اظهار داشت: جمعا ۱۲۱ موکب در مرزها مشغول تامین تغذیه زائران هستند.

معاون امنیتی انتظامی وزیر کشور با اشاره به اینکه تعدادی از بالگردهای هلال احمر و نیروی انتظامی در مرزها برای اقدامات ضروری مستقر هستند، گفت: حدود ۹۵ هزار نفر استعداد اسکان موقت در مرزهای ایلام و خوزستان را داریم.

وی در خصوص خمپاره‌زنی داعش در اطراف کربلا، گفت: تنها یک خمپاره به یکی از خانه‌های روستایی اطراف کربلا اصابت داشته و یک شهید و چند مجروح داشته و فعلا هویت فرد شهید شده مشخص نشده که بگوییم ایرانی بوده یا خیر.

ذوالفقاری خاطرنشان کرد: تهدید داعش جدی بود، اما وزارت کشور عراق با تسکیل چندین لایه‌ امنیتی به خصوص در جاده‌های مواصلاتی از بروز هرگونه تهدید علیه زائران جلوگیری کرد.

معاون امنیتی انتظامی وزیر کشور تاکید کرد: زائرانی که اصلا گذرنامه نداشته‌اند باید از مرز چزابه وارد کشور شوند و لذا از سایر مرزها نمی‌توانند وارد کشور شوند.

وی تصریح کرد: آن دسته از زائرانی که گذرنامه‌های‌شان در کربلا مفقود شده باید در مرز احراز هویت شوند که در موقع خروج اسامی آنها ثبت شده یا خیر.

ohadi

مشروح نشست خبری معاون امنیتی انتظامی وزارت کشور

حسین ذوالفقاری معاون امنیتی انتظامی وزارت کشور امروز شنبه در نشست‌خبری، در تشریح جزئیات نحوه انتقال زائران ایرانی حاضر در کربلا به کشور، با بیان اینکه پس از افزایش تعداد زائران به عراق، ضرورت پیدا کرد در سطح کلان درباره این موضوع تصمیم‌گیری شود، گفت: بر این اساس شورای امنیت کشور مسئول هماهنگی‌ها شد و ستاد عالی در این زمینه ایجاد شد.

وی افزود: در این راستا حدود ۲۰ دستگاه فعالیت خود را آغاز کردند، اما ۳ سازمان حج و زیارت، وزارت راه و شهرسازی، نیروی انتظامی مسئولیت محوری در این زمینه داشتند و سپاه و بسیج نهایت همکاری با نیروی انتظامی را داشته است.

معاون امنیتی انتظامی وزارت کشور با بیان اینکه وزات بهداشت نیز در حیطه مسئولیت خود خدمات ارزشمندی را انجام داده و ۶ مرکز درمانی را در خاک عراق برپا کرده است، اظهار داشت: پیش‌بینی ما این است که موج بازگشت زائران از عصر امروز آغاز شود؛ طبق آخرین آمارها حدود ۱٫۵ میلیون نفر از کشورمان به عراق سفر کرده‌اند که تاکنون ۲۵۶ هزار نفر به کشور بازگشته‌اند.

ذوالفقاری گفت: در حال حاضر ۳۷۵ اتوبوس در عراق فعال بوده، ۵۰۰ دستگاه سازمان حج و زیارت اجاره کرده و امروز هم ۱۰۰۰ اتوبوس از شهرداری‌های کشور به عراق اعزام می‌شود، علاوه بر این بیش از ۴ هزار اتوبوس بین شهری در اختیار هستند تا زائران را از مرزها به داخل کشور انتقال دهند. بخش ریلی کشور هم تقویت شده است.

وی با بیان اینکه نیروی انتظامی ۵۰۰ هزار جلد گذرنامه در مدت این ایام صادر کرده، تصریح کرد: باید گفت که حدود ۱۰۰ هزار نفر از دستگاه‌های مختلف در حال خدمات‌رسانی هستند.

 

*زائران ایرانی از فردا به مدت ۱۰ روز فرصت دارند به کشور بازگردند

معاون امنیتی انتظامی وزارت کشور با بیان اینکه موضوع تامین سوخت خودروهای حمل و نقل زائران برای ما جای نگرانی داشت، اما با کمک وزارت نفت ما مشکل سوخت نداریم، خاطرنشان کرد: خودروهای سیاری که حامل سوخت هستند را در منطقه فعال کرده‌ایم.

ذوالفقاری با بیان اینکه زائران ایرانی از فردا به مدت ۱۰ روز فرصت دارند به کشور بازگردند، بنابراین برای بازگشت به کشور عجله نکنند، گفت: اکنون غذای کافی برای بازگشت زائران در نظر گرفته شده و محل‌هایی نیز برای اسکان موقت زائران در عراق و خوزستان و ایلام فراهم شده است. در ایران استعداد اسکان موقت ۹۵ هزار نفر پیش‌بینی شده که این رقم جدا از هتل‌ها و منازل شخصی است.

به گفته وی، بالگردهای نیروی انتظامی و هلال احمر نیز در مرزها برای انجام کارهای ضروری مستقر شده‌اند.

معاون امنیتی انتظامی موضوع زائران فاقد گذرنامه را مورد توجه قرار داد و گفت: این عزیزان نگران نباشند، مشکل آنها برطرف می‌شود، ما گیت‌های کنترلی را چند برابر کرده‌ایم تا در کوتاه‌ترین زمان ممکن به امور زائران رسیدگی شود. ما هویت افرادی که گذرنامه آنها مفقود شده را بررسی می‌کنیم و مشکل آنها را برطرف می‌کنیم.

12

ذوالفقاری تصریح کرد: کسانی که بدون گذرنامه به عراق رفتند باید از مرز چزابه به کشور بازگردند، زیرا باید هویت آنها برای ما اثبات شود چرا که ما امنیت کشور را فدای تسهیل ورود زائران نمی‌کنیم؛ بنابراین کسانی که گذرنامه ندارند نمی‌توانند از مرز مهران وارد کشور شوند و طبق پیش‌بینی باید از مرز چزابه وارد شوند.

وی از مردم و خانواده‌های زائران خواست که به دلیل حجم سنگین ترافیک مردم به استقبال زائران نروند تا انتقال زائران به سهولت انجام شود. همه زائران تحت درمان رایگان قرار دارند. تعدادی خودپرداز نیز در مرزها نصب شده که در صورت نیاز تعداد آنها را افزایش می‌دهیم.

معاون امنیتی انتظامی وزارت کشور گفت: اگر زائران مشاهده کردند در بخش کرایه حمل و نقل و یا تغذیه در حق‌‌شان اجحاف می‌شود مسئولان نیروی انتظامی یا تعزیرات را در جریان بگذارند.

معاون امنیتی و انتظامی وزیر کشور در پاسخ به سوالی در خصوص تهدیدات داعش، گفت: تهدید داعش جدی بود، اما وزارت کشور عراق مسئول تأمین امنیت عزاداران بود که پلیس آن کشور مسئولیت کار را بر عهده گرفت. علاوه بر آن نیز وزارت کشور عراق از نیروهای ویژه خود برای تامین امنیت استفاده کرد.

ذوالفقاری خاطرنشان کرد: در این مدت حدود ۱۷ تا ۲۰ میلیون زائر به کربلا رفته‌اند، اما با این وجود وزارت کشور عراق با تشکیل چندین لایه امنیتی از فواصل دور تا کربلا کارهای خود را به خوبی انجام داده و با تهدید اثرگذاری روبرو نبودیم.

وی در خصوص برخی اخبار منتشر شده مبنی بر انفجار چندین خمپاره در اطراف کربلا، گفت: تنها یک خمپاره به یک خانه روستایی در اطراف کربلا برخورد کرده و یک شهید و چند مجروح در پی داشته، البته اثبات نشده که هویت فرد شهید شده ایرانی است یا خیر.

معاون امنیتی انتظامی وزارت کشور همچنین از ضبط چند دستگاه گیرنده ماهواره و مقداری تخم گوجه‌فرنگی خبر داد.

ذوالفقاری درخصوص احتمال افزایش ورود مهاجران افغان به داخل کشور در حین ورود زائران، گفت: حدود ۲۰ تا ۳۰ هزار افغانی ساکن کشور نیز به عراق رفته‌اند که ما اسامی کسانی که اجازه اقامت مجاز داشته‌اند را ثبت کرده‌ایم.

وی در خصوص احتمال ورود برخی از بیماری‌ها از جمله بیماری ابولا به داخل کشور، خاطرنشان کرد: تا این لحظه گزارشی درباره ورود بیماری ابولا به کشور نداشته‌ایم.

یک نظر

  1. امنیت عالی بود عالی دعای ما به دنبال سردار سلیمانی ها و کسانی که امنیت را برقرار کردن

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

رفتن به بالا