آمار

بالاترین رویداد دانشمندان جهان اسلام

 

IMG_3226

۲۰ کشور اسلامی دانشمندان خود را کاندید جایزه مصطفی(ص) کردند

دبیر شورای سیاستگذاری جایزه پیامبراعظم(ص)اعلام کرد: مطرح کردن جایزه مصطفی(ص) در کشورها با استقبال خوبی روبرو بوده است چرا که بیش از ۲۰ کشور اسلامی دانشمندان خود را برای کاندید شدن جایزه مصطفی(ص) معرفی کرده اند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی روابط عمومی ایران ( شارا ) ، مهدی صفاری نیا عضو شورای سیاست گذاری جایزه مصطفی(ص) در  نشست خبری اعضای شورای سیاستگذاری این جایزه گفت: در این جلسه گزارشی از فعالیت های دبیرخانه از ۸ ماه گذشته ارائه شد که اهم آنها شناسایی بیش از ۳۰۰ نهاد بین المللی و تعامل با بیش از ۲۰ نهاد نامزد کننده کشورهای اسلامی، معرفی به کشورهای اسلامی و ایجاد بانک اطلاعات اسلامی از دانشمندان برجسته برای ۵۵۰ نفر بوده است.

صفاری نیا در ادامه گفت: همچنین نتیجه ۱۰ جلسه کارگروه علمی و ۲۳ جلسه کمیته های مقدماتی داوری ارائه شد.

وی با بیان اینکه امسال برای اهدای جایزه مصطفی(ص) طبق آیین نامه پیش می رویم اظهار داشت: دو مصوبه ای که قرار بود به آیین نامه جایزه مصطفی(ص) اضافه شود اضافه نمی شود و تغییرات آیین نامه در سالهای آینده اتفاق می افتد.

دبیر شورای سیاستگذاری جایزه پیامبر اعظم(ص) افزود: در خصوص اضافه کردن مصوبه «انتخاب دانشمندان در حوزه علوم انسانی» توضیح داد : شورای عالی انقلاب فرهنگی جایزه ای به نام امام خمینی(ره) برای افراد برگزیده در حوزه علوم انسانی مطرح کرده است و به همین دلیل جزء مصوبات جایزه مصطفی(ص) قرار نگرفت.

وی عنوان کرد: مطرح کردن جایزه مصطفی(ص) در کشورها با استقبال خوبی روبرو بوده است چرا که بیش از ۲۰ کشور اسلامی دانشمندان خود را برای کاندید شدن جایزه مصطفی(ص) معرفی کرده اند.

صفاری نیا افزود: در سایر کشورها هم حدود ۲۰ مرکز دانشگاهی در کشورهای غیر اسلامی با جایزه مصطفی (ص) در ارتباط هستند.

21228_498

این جایزه باید به همه مسلمان جهان تعلق بگیرد

دکتر رضا داوری اردکانی چهره ماندگارعلم فلسفه وعضو شورای سیاست گذاری جایزه پیامبر اعظم (ص)  در حاشیه نشست  سیاست گذاری جایزه پیامبر اعظم (ص) به خبرنگار شبکه اطلاع رسانی روابط عمومی ایران ( شارا )  گفت : دانشمندان مسلمان همه جهان باید از این جایزه بهره ببرند که مغایر اساسنامه می باشد در اساسنامه گفته شده که دانشمندان مسلمان مقیم کشورهای اسلامی فقط میتوان در این رویداد شرکت کنند که با تغییر اساسنامه  کلیه دانشمندان مسلمان جهان از این شانس بهره می برند.

ایشان در پایان اضافه کردند : با توجه به حد نصاب نرسیدن اعضا در این جلسه فقط در مورد مسایل گفتگو شد و تصویب موارد یادشده در جلسه بعد صورت می گیرد.

21224_862

داوران دو گروه جایزه مصطفی (ص) تعیین شدند

عضو شورای سیاستگذاری جایزه پیامبر اعظم(ص) گفت : لیست داوران جایزه پیامبر اعظم(ص) در دو گروه نانو و ICT مورد تایید قرار گرفته است که این داوران در حوزه نانو ۴ نفر از ایران و بقیه از مسلمانان سایر شهرها و کشورها انتخاب شده اند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی روابط عمومی ایران ( شارا ) , سعید سهراب پور عضو شورای سیاستگذاری جایزه پیامبر اعظم(ص) در نشست خبری اعضای شورای سیاستگذاری این جایزه با خبرنگاران گفت: در این شورا که به ریاست سورنا ستاری است با دو نفر که یکی رئیس دانشگاه کراچی و رئیس بانک توسعه اسلامی بود از طریق تله کنفرانس ارتباط برقرار کردیم که نتایج کمیته معین جایزه پیامبر اعظم مطرح و تصمیماتی در این زمینه گرفته شد.

وی افزود: لیست داوران جایزه پیامبر اعظم(ص) در دو گروه نانو و ICT مورد تایید قرار گرفته است که این داوران در حوزه نانو ۴ نفر از ایران و بقیه از مسلمانان سایر شهرها و کشورها از جمله آمریکا، ترکیه، عربستان، شیکاگو، کالیفرنیا، سوئد و دانشگاه MIT انتخاب شده اند.

قائم مقام بنیاد ملی نخبگان با بیان اینکه داوران در حوزه بیوتکنولوژی و پزشکی و همچنین عمومی هنوز مورد تایید قرار نگرفته اند گفت: امیدوار هستیم در جلسات بعدی سیاستگذاری این داوران به تایید نهایی برسد.

عضو شورای سیاستگذاری جایزه پیامبر اعظم(ص) در خصوص جایزه توضیح داد و گفت: این جایزه در سه زمینه نانو، بایو و پزشکی، ICT به دانشمندان از ۵۴ کشور اسلامی تعلق می گیرد و جایزه عمومی به دانشمندان مسلمان از هر جای دنیا که انتخاب بشوند اهدا خواهد شد.

سهراب پور ادامه داد: در صورت وجود افراد واجد شرایط این جایزه داده می شود و لزومی در این نیست که برای سال اول به ۴ نفر جایزه اهدا شود.

وی اظهار داشت: یک جایزه بین المللی با نام جایزه خوارزمی وجود دارد که سابقه زیادی دارد اما جایزه مصطفی(ص)  سطح بالایی نسبت به این جایزه دارد که باید سختگیری بیشتری بر روی آن باشد.

قائم مقام بنیاد ملی نخبگان تاکید داشت: ما نباید انتظار داشته باشیم که در سال اول متقاضی برای جایزه مصطفی داشته باشیم چرا که این جایزه می تواند به تدریج جای خود را میان جوایز دیگر باز کند.

یک نظر

  1. برای شرکت در همایش باید چه کار کنیم

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

رفتن به بالا