رقابت دسته فوق سنگین ( ۱۰۵+ کیلوگرم) وزنه برداری المپیک ۲۰۱۶ ریو ساعت ۲:۳۰ بامداد امروز در سالن شماره ۲ ریوسنترو آغاز شد و بهداد سلیمی، وزنه‌بردار کشورمان و مدافع عنوان قهرمانی المپیک لندن همراه با ۱۰ وزنه‌بردار دیگر رقابت خود را آغاز کرد.

گور میناسیان و روبن الکسانیان از ارمنستان، فرناندو سارایوا ریس از برزیل، ایراکلی تورمانیتزه و لاشا تالاخادزه از گرجستان، هوجامهامت تویچیف از ترکمنستان، آلمیر ولاگیچ از آلمان، احمد محمد از مصر، جیری اورساگ از جمهوری چک و مارت سِیم از  استونی حریفان سلیمی در این رقابت بودند.

وزنه ۲۰۶ کیلوگرمی، نخستین انتخاب سلیمی و کادر فنی تیم ملی وزنه‌برداری کشورمان بود و از آنجا که این وزنه بالاتر از همه درخواست‌ها بود، بهداد آخرین وزنه برداری بود که روی تخته می‌رفت.

تویچیچف از ترکمنستان در سه تلاش پیاپی نتوانست وزنه ۱۹۳ کیلوگرمی را مهار کند و با سه خطای متوالی از جدول مسابقات حذف شد.

گور میناسیان، وزنه بردار ارمنستانی نخستین شرکت‌کننده‌ای بود که وزنه ۲۰۰ کیلوگرمی انتخاب کرد و این وزنه را به راحتی بالای سر برد. پس از وی تورمانتیزه گرجستانی وزنه ۲۰۳ کیلوگرمی را به نام خود ثبت کرد.

لاشا تالاخادزه، جدی‌ترین رقیب سلیمی روی تخته آمد و وزنه ۲۰۵ کیلوگرمی را به راحتی مهار کرد تا سرانجام نوبت به بهداد سلیمی برسد. قهرمان المپیک لندن در مهار وزنه ۲۰۶ کیلوگرمی مشکلی نداشت.

پس از سلیمی میناسیان و تورمانیتزه وزنه ۲۰۷ کیلوگرمی را بالای سر بردند تا نوبت به تالاخادزه برسد و این وزنه‌بردار گرجستانی وزنه ۲۱۰ کیلوگرمی را مهار کرد. میناسیان از ارمنستان هم این وزنه را به سختی بالای سر برد.

پس از این وزنه‌برداران سلیمی روی تخته آمد تا وزنه ۲۱۱ کیلوگرمی را به راحتی بالای سر ببرد و در صدر جدول قرار بگیرد. تالاخادزه برای حرکت سوم خود وزنه ۲۱۵ کیلوگرمی را انتخاب کرد تا به رکورد جهان و المپیک حمله کند و با موفقیت در این حرکت رکورد دار شد.

این رکورد اما تنها یک دقیقه دوام داشت و بهداد با مهار وزنه ۲۱۶ کیلوگرمی دوباره رکورددار جهان و المپیک در حرکت یک ضرب شد.

در آغاز حرکت دو ضرب و پس از چند حرکت ساریوا از کشور میزبان روی تخته آمد و با مهار وزنه ۴۰ کیلوگرمی، سالن ریوسنترو را به مرز انفجار رساند. اورساگ از جمهوری چک هم با دردرسر این وزنه را بالای سر برد تا سه چراغ سفید به نامش ثبت شود اما ولاگیچ آلمانی این وزنه را بالای سر رها کرد تا در حرکت نخست خود سوخت دهد. پس از وی میناسیان در مهار وزنه ۲۴۱ کیلوگرمی ناکام ماند اما تورمانتیزه این وزنه را بالای سر برد و با مجموع ۴۴۸ کیلوگرم به کار خود پایان داد.

میناسیان در تلاش سوم خود سرانجام با مهار وزنه ۲۴۱ کیلوگرمی، با مجموع ۴۵۱ کیلوگرم به کار خود پایان داد. پس از این تلاش، تالاخادزه گرجستانی، وزنه ۲۴۲ کیلوگرمی را به راحتی بالای سر برد تا بقای خود را در جدول تضمین کند و با ۴۵۷ کیلوگرم در مجموع، صدرنشین موقت دسته فوق سنگین شود.

الکسانیان نخستین وزنه برداری بود که برای مهار وزنه ۲۴۵ کیلوگرمی روی تخته آمد و به سادگی این وزنه را بالای سر برد. پس از الکسانیان، سلیمی روی تخته آمد تا رقابت خود را در دوضرب با همین وزنه آغاز کند. بهداد این وزنه را بالای سر برد اما داوران دو چراغ قرمز و یک چراغ سفید به او دادند تا وی در نخستین تلاش خود ناکام بماند.

بهداد پس از ناکامی وزنه بردار برزیلی دوباره روی تخته آمد و به سختی این وزنه را مهار کرد و سه چراغ سفید گرفت اما ژوری رای داوران را برگرداند تا بازهم این وزنه از سلیمی قبول نشود. این رای داوران باعث شد بهداد و کادر فنی ایران به شدت معترض شوند اما سلیمی مجبور شد برای مهار وزنه ۲۴۵ کیلوگرمی تلاش سوم خود را هم انجام دهد که این بار هم فقط وزنه را تا روی سینه بالا کشید و آن را رها کرد.

به این ترتیب قهرمان المپیک لندن با رای داوران و هیأت ژوری از دور مسابقات کنار رفت تا دست بهداد با رای داوران از مدال کوتاه بماند. سلیمی با چشمانی اشکبار به داوران اعتراض می‌کرد اما اعتراض او بی‌فایده بود و نفوذ تاماش آیان، رئیس فدراسیون جهانی وزنه برداری تاثیر خود را روی هیأت ژوری گذاشت.

عکسی که یکی از خبرنگاران ایرانی در شبکه های اجتماعی منتشر کرده است به خوبی نشان می‌دهد که آیان، پیش از آغاز حرکت دو ضرب به میز هیأت ژوری نزدیک شده و با آن‌ها صحبت می‎کند!